חיפוש
  • ד"ר גלית שפר

כיצד להוריד את הלחץ דם?

מהו לחץ דם?


הלחץ הנוצר על דפנות כלי הדם בתהליך זרימת הדם נקרא לחץ דם. כשהלב מתכווץ ושולח דם לעורקים, נוצר לחץ המכונה לחץ סיסטולי והוא הערך הגבוה ,כשהלב מתרפה בין התכווצות אחת לשנייה, נוצר לחץ המכונה לחץ דיאסטולי והוא הערך הנמוך.


מהו יתר לחץ דם?


יתר לחץ דם הוא מצב בו לחץ הדם הסיסטולי הוא מ- 140 מ"מ כספית ומעלה, וערך לחץ הדם הדיאסטולי מ- 90 מ"מ כספית ומעלה. במידה שהמחלה איננה מאובחנת ולא ניתן טיפול, עלולים להיגרם נזקים לכלי הדם, ללב (התקפי לב (, לכליות, לרגליים, לעיניים ולמוח. אצל אנשים עם יתר לחץ דם, כלי הדם נוטים להיות צרים יותר ובנוסף גם מואצת התפתחותה של טרשת העורקיםבמהלכה שוקעים בתוך דפנות העורקים הכליליים , שומנים )כולל כולסטרול (וחומרים נוספים. משקעים אלה פוגעים בתפקודם של כלי הדם וגורמים להיצרותם, דבר המפריע לזרימה התקינה של הדם. כמו כן, יוצר הדבר עומס על פעולת הלב והסיכוי ללקות באוטם שריר הלב גדל.


מהם גורמי הסיכון ללחץ דם?


רמה גבוהה של שומנים בדם, עישון, עודף משקל, חוסר פעילות גופנית, מתח נפשי, סוכרת, בעיות בתפקודי הכליות, נטייה תורשתית, גיל.


כיצד מודדים לחץ דם?


במרפאה נמדד לחץ הדם בעזרת מד-כספית, ואילו במדידה העצמית ניתן להשתמש במד שעון או במד לחץ דיגיטלי.


על מה צריך להקפיד בעת מדידת לחץ הדם?


חשוב לוודא שמד הלחץ יכוייל אחת לשנה, על מנת שיראה במדויק את הערכים שנבדקו.

יש לבצע את המדידה אחרי מנוחה של 5 דקות לפחות, כיוון שמאמץ פיזי מעלה את לחץ הדם.

אין לבצע את המדידה מיד לאחר עישון או אכילה , אלא להמתין 30 דקות לפחות.


כיצד להוריד את לחץ הדם?


שינוי הרגלי אכילה:

המזון אותו אנו אוכלים והרגלי האכילה שלנו, משפיעים על איזון לחץ הדם ועל התפתחותה של טרשת העורקים.

הרגלי אכילה משפיעים על רמת השומנים בדם ועל עודף משקל במקרים רבים נמצא קשר בין רמת שומנים גבוהה בדם לבין היווצרות טרשת העורקים, כך שנקיטת פעולות להורדת רמת השומנים בדם עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות הטרשת.

כיצד ניתן להפחית את רמת השומנים בדם?


ניתן להפחית את רמת השומנים בדם על ידי אימוץ תפריט והרגלי תזונה נכונים, ובמידת הצורך, גם שילוב של טיפול תרופתי. התזונה הנכונה מבוססת על אכילת מוצרי מזון מתאימים, במידה ובצורה הנכונות


כיצד מפחיתים את כמות השומן למינימום ההכרחי?


השומן הוא מרכיב חיוני בתפריט, בהיותו מקור אנרגיה לגוף וחומר בנין לתאים, להורמונים ולמלחי מרה. יחד עם זאת, צריך להקפיד שכמותו לא תעלה על 30% מכמות הקלוריות

היומית.


הגבלת כמות המלח בתפריטהמחקרים מראים שהפחתה בכמות המלח, וליתר דיוק, הנתרן – מורידה את ערכי לחץ-הדם. כדי להגביל את צריכת הנתרן, מומלץ לצמצם את השימוש במלח ולהפחית, עד כמה שניתן, את צריכתם של מזונות מעובדים ומוכנים, אבקות מרק, רוטב סויה, מוצרי מזון מעושנים, מוצרי מזון תעשייתיים שהומלחו בתהליך הכנתם )פיצוחים,זיתים ( וכד'. מוצרי מזון טריים או קפואים עדיפים על מזונות משומרים, שחלקם בעלי תכולה גבוהה של נתרן. כמו-כן, מומלץ לקרוא את תוויות סימון המזון שעל המצרכים, עליהן מצויינת תכולת הנתרן.


מה כדאי להגביל?


א. להגביל את צריכת הנתרן )המלח( בתפריט.

ב.לצמצם ככל האפשר את צריכת השומן ולהשתדל לבחור מזונות שאינם עולים על 5% שומן.

ג. להימנע מאכילת שומן מוצק )בטמפרטורת החדר) כמו גבינה צהובה, מרגרינה ומוצריה, דוגמת בורקס ועוגות.

ד. להימנע ממאכלים עתירי כולסטרול - איברים פנימיים )כבד, מוח, כליות (שימורי בשר מעובדים )נקניקיות, נקניק והמבורגר ( ומוצרי חלב שאינם דלי שומן.

ה. פיצוחים, שהם בעלי תכולת שומן גבוהה הגורמת להשמנה, מומלצים לאכילה במידה: שקדים, אגוזי פקאן, אגוזי לוז ובוטנים. מומלצות שיטות בישול הדורשות מעט שומן, כצלייה בגריל, אפיה ואידוי תפוחי אדמה אפויים במקום צ’יפס.


מדוע נחשב עודף משקל כגורם סיכון ליתר לחץ דם?


עודף משקל עלול לתרום להתפתחותה של טרשת העורקים. הוא מגביר את העומס על הלב ומקשה על פעילות ההתכווצות שלו. הוא גם קשור לעלייה בערכי לחץ הדם, להופעת סוכרת ולשיבוש הרכב השומנים בדם.

הורדה במשקל, עד למשקל המומלץ, עשויה לתרום: להורדה בערכי לחץ הדם. לשיפור הרכב שומני הדם: הורדת רמת ה- L.D.L )הכולסטרול "הרע"(. העלאת רמת ה- H.D.L )הכולסטרול "הטוב"(. שיפור היחס בין L.D.L ל- . H.D.L

הפחתה ברמת הטריגליצרידים. לשיפור באיזון הסוכרת.


הפסקת העישון


עישון הוא אחד מהגורמים המרכזיים למחלות לב וכלי הדם, והוא מעלה את הסיכון ללקות בהתקף לב ובדרגה חמורה.


העישון גורם נזקים בתחומים רבים


· גורם להתכווצות כלי הדם ולעליה בלחץ הדם.

· מזיק לדופן העורקים ומזרז את התפתחותה של טרשת העורקים.

· מחיש את קצב פעימות הלב וגורם לפעימות בלתי סדירות.

· מעלה את ריכוז הסוכר בדם.

· מעלה את רמת "הכולסטרול הרע" - L.D.L

· מזרז את היווצרותם של קרישי דם


פעילות גופנית


הפעילות הגופנית תורמת לשיפור איכות החיים. הפעילות הגופנית משפרת את תפקודי הגוף השונים ומפחיתה חלק מגורמי הסיכון ליתר לחץ דם.

· מסייעת לאיזון לחץ הדם.

· תורמת לירידה במשקל.

· תורמת לשיפור האיזון של רמת השומנים בגוף:

· ירידה ברמת ה - L.D.L )הכולסטרול הרע(, עלייה ברמת ה- H.D.L )הכולסטרול הטוב( וירידה ברמת הטריגליצרידים.

· מגבירה את סיבולת הלב והריאות ומשפרת את כושרם של כלל השרירים בגוף.

· משחררת ממתחים ומלחצים. כמו כן, משפיעה הפעילות הגופנית על שיפור הדימוי העצמי ועל תחושת הסיפוק הנלווית לעמידה בקשיים הכרוכים ברכישת הרגל חדש.


התמודדות עם מצבי לחץ


אנשים רבים הנמצאים בשלב השינוי של אורחות חייהם נקלעים, לעיתים, למצבי לחץ הנובעים מעצם הסתגלותם לשינוי. לפיכך הכרת הדרכים והאמצעים להתמודדות עם מצבי לחץ תתמוך בתהליך השינוי ותסייע להצלחתו.


כיצד מצבי לחץ משפיעים על התפתחות יתר לחץ דם?


אנשים הנמצאים במתח לעיתים קרובות ולמשך זמן ארוך, מפתחים לא אחת, תגובות גופניות, כמו עליה בלחץ הדם, עליה ברמת השומנים וברמת הסוכרים בדם )הנמנים על גורמי הסיכון ליתר לחץ דם(, כאבי ראש, כאבי גב, מתח בשרירים ונדודי שינה.

חשיפה ממושכת ללחץ גורמת, כנראה, גם לפגיעה במערכת החיסון והעמידות בפני מחלות יורדת. חלק מהאנשים בוחרים להתמודד עם הלחץ באמצעות עישון והרגלי אכילה לא נכוני, ובכך מגבירים את הסיכון לעליה בלחץ דמם. יש מיגוון של דרכים להתמודד עם מצבי הלחץ, ולכל אחד הדרך המתאימה לו והמדברת אל ליבו.


הטיפול התרופתי


בשלב הראשון בהתמודדות עם גורמי הסיכון ליתר לחץ דם, נעשה שינוי בסגנון החיים בתחומים: שינוי הרגלי אכילה )הפחתת משקל והורדת רמת שומנים בדם(, פעילות גופנית,

כאשר שינוי סגנון החיים אינו מביא לאיזון המצופה, ימליץ הרופא על טיפול תרופתי. טיפול זה, במשולב עם שינוי הרגלי החיים, עשוי לסייע להשיג את היעד של הפחתת גורמי הסיכון.


מהן התרופות הניתנות לאיזון יתר לחץ דם?


התרופות לאיזון יתר לחץ דם משפיעות על המנגנונים הבאים:

הרחבת כלי הדם והורדת לחץ הדם.

האטת קצב הלב.

הפרשת מלחים דרך השתן באמצעות חומרים משתנים.

תרופות להרחבת כלי הדם ולהורדת לחץ


תרופות להרחבת כלי הדם ולהורדת לחץ הדם


התרופות גורמות להתרחבותם של כלי הדם הכליליים, ובדרך זו משפרות את זרימת הדם ומורידות את לחץ הדם.

לטיפול התרופתי תרומה משמעותית בתהליך איזון יתר לחץ הדם ומניעת סיבוכים ונזקים. חשוב ליטול את התרופות במינון ובזמנים שנקבעו על ידי הרופא. ההקפדה על ביצוע הנחיות הטיפול היא המפתח להשגת היעד.

19 צפיות

ד"ר גלית שפר - להיות בריאים מרצון

0507416029

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now